تبلیغات
بصائر - جهاد اکبر یا مبارزه با نفس
منوی اصلی
موضوعات وبلاگ
مطالب پیشین
آرشیو مطالب
وصیت شهدا
وصیت شهدا
آمار وبلاگ
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • کل بازدیدها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین به روز رسانی :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل مطالب :
درباره

احسان ملانوری
دانشجوی دوره دهم کارشناسی ارشد پیوسته رشته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات
تهران - دانشگاه امام صادق علیه السلام
لینک دوستان
نویسندگان
جستجو

لوگوی دوستان
کاربردی
[cb:blog_page_title]
منوی اصلی
موضوعات وبلاگ
مطالب پیشین
آرشیو مطالب
صفحات مجزا
وصیت شهدا
وصیت شهدا
نظرسنجی
[cb:poll_question]

[cb:poll_answer]

آمار وبلاگ
 • بازدید امروز : [cb:stat_today_view]
 • بازدید دیروز : [cb:stat_yesterday_view]
 • بازدید این ماه : [cb:stat_this_month_view]
 • بازدید ماه قبل : [cb:stat_last_month_view]
 • کل بازدیدها : [cb:stat_total_view]
 • آخرین بازدید : [cb:stat_last_view_date]
 • آخرین به روز رسانی : [cb:stat_modify_date]
 • تعداد نویسندگان : [cb:stat_total_author]
 • تعداد کل مطالب : [cb:stat_total_post]
درباره
[cb:blog_logo]

[cb:blog_description]
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
جستجو

لوگوی دوستان
کاربردی
[cb:blog_script]
ابر برچسب ها
مرتبط با : [cb:post_category_name] , 

[cb:post_body1] [cb:post_body2]

[cb:post_continue_link]

مطالب مرتبط :
:: [cb:post_related_link_name]


برچسب ها :
[cb:post_tag_name] , 
توسط : [cb:post_author_name] | [cb:post_comment_text] : [cb:post_comment_count] نظر


تعداد صفحات : [cb:pages_total]

 | [cb:pages_no] | 
ابر برچسب ها
مرتبط با : خلاصه کتاب , 

بسم رب الزهرا سلام‌الله علیها

نکات جالبی از کتاب "جهاد اکبر یا مبارزه با نفس" آقا روح‎الله رحمه‎الله علیه


* شما که امروز در این حوزه‎ها تحصیل می‎کنید و می‎خواهید فردا رهبری و هدایت جامعه را به عهده بگیرید، خیال نکنید تنها وظیفه‎ی شما یادگرفتن مشتی اصطلاحات می‎باشد، وظیفه‎های دیگری نیز دارید. شما باید در این حوزه‎ها خود را چنان بسازید و تربیت کنید که وقتی به یک شهر یا ده رفتید، بتوانید اهالی آنجا را هدایت کنید و مهذب نمایید. ... اما اگر خدای‌نخواسته در مرکز علم خود را اصلاح نکردید، معنویات کسب ننمودید، به هر جا که بروید العیاذ بالله مردم را منحرف ساخته، به اسلام و روحانیت بدبین خواهید کرد.

* مسئولیت شما خیلی سنگین است. وظایف شما غیر از وظایف عامه مردم می‎باشد؛ چه‌بسا اموری که برای عامه مردم مباح است، برای شما جایز نیست و ممکن است حرام باشد. ... درد اینجاست، اگر مردم از شما عملی که برخلاف انتظار است مشاهده کنند، از دین منحرف می‎شوند؛ از روحانیت برمی‎گردند، نه از فرد. ... إذا فسد العالِم، فسد العالَم!

* اگر انسان خباثت را از نهادش بیرون نکند، هرچه درس بخواند و تحصیل نماید نه‌تنها فایده‎ای بر آن مترتب نمی‎شود، بلکه ضررها دارد. علم وقتی در این مرکز خبیث وارد شد، شاخ و برگ خبیث به بار آورده، شجره خبیثه می‎شود. ... علم نور است ولی در دل سیاه و قلب فاسد، دامنه ظلمت و سیاهی را گسترده‎تر می‎سازد.

* مرحوم شیخ، استاد ما[1] رضوان‎الله تعالی علیه می‎فرمود اینکه می‎گویند: «ملا شدن چه آسان، آدم شدن چه مشکل» صحیح نیست. باید گفت «ملا شدن چه مشکل، آدم شدن محال است!»

* هر قدمی که برای تحصیل علم برمی‎دارید، قدمی هم برای کوبیدن خواسته‎های نفسانی، تقویت قوای روحانی، کسب مکارم اخلاق، تحصیل معنویات و تقوا بردارید.

* بکوشید پیش از آنکه وارد جامعه گردید خود را اصلاح کنید، مهذب سازید. اگر اکنون که فارغ‎البال می‎باشید در مقام اصلاح و تهذیب نفس برنیایید، آن روز که اجتماع به شما روی آورد، دیگر نمی‎توانید خود را اصلاح کنید. ... خدا نکند انسان پیش از آنکه خود را بسازد، جامعه به او روی آورد و در میان مردم، نفوذ و شخصیتی پیدا کند که خود را میبازد، خود را گم می‎کند، قبل از آنکه عنان اختیار از کف شما ربوده شود، خود را بسازید و اصلاح کنید.

* لازم است آگاه و هوشیار باشید. خود را بازی ندهید که تکلیف شرعی من چنین اقتضا میکند، وظیفه‎ی شرعی من چنین و چنان است. گاهی شیطان برای انسان، تکالیف و وظایفی تعیین می‎نماید؛ گاهی هواها و خواسته‎های نفسانی به اسم وظیفه شرعی، انسان را به کارهایی وامی‎دارد.

* اگر بشر با اعمال و کردار خویش آتش نیفروزد، جهنم خاموش است. باطن این طبیعت، جهنم است؛ اقبال به طبیعت، اقبال به جهنم است.

* با خلق خدا حسن سلوک داشته، نیکو معاشرت کنید؛ با نظر عطوفت و مهربانی به آنان بنگرید. ... با بندگان خوب و صالح خدا نیکی کنید. آنان را که عالمند به خاطر علمشان، کسانی را که در صراط هدایتند به خاطر اعمال نیکشان و آنان را که جاهل و نادانند چون بندگان خدای‎اند، احترام نمایید؛ خوش‎رفتاری کنید؛ مهربان باشید؛ صداقت و برادری داشته باشید.

* طبق بعضی آیات، به تفسیر برخی روایات، اعمال انسان به رسول خدا و ائمه طاهرین عرضه می‎شود و از نظر مبارک آنان می‎گذرد. وقتی‌که آن حضرت به اعمال شما نظر کنند و ببینند که از خطا و گناه انباشته است، چقدر ناراحت و متأثر می‎گردند؟ نخواهید که رسول خدا ناراحت و متأثر شوند؛ راضی نشوید که قلب مبارک آن حضرت، شکسته و محزون گردد.

* کلیه‎ی امور دنیوی اگر موجب توجه انسان به دنیا و غفلت از خداوند متعال شود، باعث حجب ظلمانی می‎شود. تمام عوالم اجسام حجاب‌های ظلمانی می‎باشد؛ و اگر دنیا وسیله‎ی توجه به حق و رسیدن به دار آخرت، که دارالتشریف است باشد، حجاب‌های ظلمانی به حجب نورانی مبدل می‎گردد؛ و کمال انقطاع آن است که تمام حجب ظلمانی و نورانی پاره و کنار زده شود تا به مهمانسرای الهی که معدن عظمت است بتوان وارد گردید.

* و عصمت غیر از ایمان کامل نمی‎باشد؛ معنای عصمت انبیا و اولیاء این نیست که مثلا جبرئیل دست آنان را بگیرد؛ البته اگر جبرئیل دست شمر را هم بگیرد، هرگز مرتکب گناه نمی‎شود! بلکه عصمت، زاییده‎ی ایمان است.

* خدا نکند انسان به امراض بی‎درد مبتلا گردد. مرض‌هایی که درد دارد انسان را وادار می‎کند که در مقام علاج برآید؛ به دکتر و بیمارستان مراجعه کند؛ لیکن مرضی که بی‎درد است و احساس نمی‎شود، بسیار خطرناک می‎باشد. وقتی انسان خبردار می‎گردد که کار از کار گذشته است. ... قهرا اگر انسان از مرضی لذت برد و درد هم نداشت، دنبال معالجه نخواهد رفت؛ و هر چه به او اعلام خطر کنند که این کشنده است، باور نخواهد کرد.

* آیا این بشر افسارگسیخته، اشرف مخلوقات است یا در حقیقت شرّ مخلوقات می‎باشد؟ والعصر إنّ الانسان لفی خسر الّا الذین آمنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر! در این سوره فقط مؤمنین را که دارای عمل صالحند استثنا فرموده است و عمل صالح، عملی است که با روح، سازش داشته باشد؛ ولی می‎بینی که بسیاری از اعمال انسان با جسم سازش دارد. تواصی هم در کار نیست. ... خسرالدنیاوالآخره و الآخره هستید؛ زیرا جوانی را داده‎اید، از نعمت‎های جنت و مزایای اخروی نیز محروم مانده‎اید و دنیایی هم ندارید.

* شما که اکنون جوانید، نیروی جوانی دارید، بر قوای خود مسلط می‎باشید و هنوز ضعف، سستی، رخوت و سردی بر جسم و جان شما چیره شد و نیروی اراده، تصمیم و مقاومت را از دست دادید و بار گناه و معصیت، قلب را سیاه‎تر ساخت، چگونه می‎توانید خود را بسازید و مهذب کنید؟ ... شما تا جوان هستید، می‎توانید کاری انجام دهید؛ تا نیرو و اراده‎ی جوانی دارید می‎توانید هواهای نفسانی، مشتهیات دنیایی و خواسته‎های حیوانی را از خود دور سازید؛ ولی اگر در جوانی به فکر اصلاح و ساختن خود نباشید، دیگر در پیری کار از کار گذشته است.

* آتیه‎ی شما تاریک است، دشمنان زیادی از هر طرف و هر طبقه پیرامون شما گرد آمده‎اند؛ نقشه‎های اهریمنانه‎ی خطرناکی برای نابودی شما و حوزه‎های علمیه در دست اجرا می‎باشد؛ ایادی استعمار خواب‌های خیلی عمیق برای شما دیده‎اند؛ خواب‌های خیلی عمیق برای اسلام و مسلمانان دیده‎اند؛ با تظاهر به اسلام، نقشه‎های خطرناکی برای شما کشیده‎اند. شما فقط در سایه تهذیب، تجهیز و نظم و ترتیب صحیح، می‎توانید این مفاسد و مشکلات را از سر راه خود بردارید و نقشه‎های استعماری آنان را خنثی کنید. من اکنون روزهای آخر عمرم را می‎گذرانم و دیر یا زود از میان شما می‎روم؛ ولی آینده‎ی تاریک و روزهای سیاهی برای شما پیش‎بینی می‎کنم.

* قدم را الهی کنید، حب دنیا را از دل بیرون نمایید، آن وقت می‎توانید مبارزه کنید. از هم‎اکنون این نکته را در قلب خود بپرورانید و تربیت کنید که من باید یک سرباز مسلح و اسلامی باشم و برای اسلام فدا شوم؛ من باید برای اسلام کار کنم تا از بین بروم. برای خود بهانه درست نکنید که امروز مقتضی نیست. کوشش کنید تا برای آتیه‎ی اسلام به درد بخورید، خلاصه یک انسان باشید. ایادی استعمار از انسان می‎ترسند؛ از آدم می‎ترسند. ... حیثیت شما، حیثیت اسلام و حیثیت ممالک اسلامی، بسته به این است که ایستادگی و مقاومت نمایید.

 [1]- حضرت آیت‌الله‌العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی

برچسب ها :
جهاد اکبر ,  مبارزه با نفس ,  امام خمینی ,  آقا روح الله ,  تهذیب نفس ,