تبلیغات
بصائر - مطالب مهر 1393
منوی اصلی
موضوعات وبلاگ
مطالب پیشین
آرشیو مطالب
وصیت شهدا
وصیت شهدا
آمار وبلاگ
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • کل بازدیدها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین به روز رسانی :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل مطالب :
درباره

احسان ملانوری
دانشجوی دوره دهم کارشناسی ارشد پیوسته رشته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات
تهران - دانشگاه امام صادق علیه السلام
لینک دوستان
نویسندگان
جستجو

لوگوی دوستان
کاربردی
[cb:blog_page_title]
منوی اصلی
موضوعات وبلاگ
مطالب پیشین
آرشیو مطالب
صفحات مجزا
وصیت شهدا
وصیت شهدا
نظرسنجی
[cb:poll_question]

[cb:poll_answer]

آمار وبلاگ
 • بازدید امروز : [cb:stat_today_view]
 • بازدید دیروز : [cb:stat_yesterday_view]
 • بازدید این ماه : [cb:stat_this_month_view]
 • بازدید ماه قبل : [cb:stat_last_month_view]
 • کل بازدیدها : [cb:stat_total_view]
 • آخرین بازدید : [cb:stat_last_view_date]
 • آخرین به روز رسانی : [cb:stat_modify_date]
 • تعداد نویسندگان : [cb:stat_total_author]
 • تعداد کل مطالب : [cb:stat_total_post]
درباره
[cb:blog_logo]

[cb:blog_description]
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نویسندگان
جستجو

لوگوی دوستان
کاربردی
[cb:blog_script]
ابر برچسب ها
مرتبط با : [cb:post_category_name] , 

[cb:post_body1] [cb:post_body2]

[cb:post_continue_link]

مطالب مرتبط :
:: [cb:post_related_link_name]


برچسب ها :
[cb:post_tag_name] , 
توسط : [cb:post_author_name] | [cb:post_comment_text] : [cb:post_comment_count] نظر


تعداد صفحات : [cb:pages_total]

 | [cb:pages_no] | 
ابر برچسب ها
مرتبط با : یادداشت , تاریخ , 

باسمه تعالی

در تاریخ 27 خرداد ماه 1384 انتخابات نهمین دوره ریاست­جمهوری برگزار شد. از میان کاندیداهای موجود، شاید کمتر کسی فکر می­کرد محمود احمدی­نژاد بتواند رقیبان صاحب نامی چون مهدی کروبی، مصطفی معین، محمدباقرقالیباف و علی لاریجانی را پشت سر بگذارد و همراه با اکبرهاشمی رفسنجانی، به دور دوم انتخابات، راه پیدا کند و در تاریخ سوم تیر 1384 نیز، از کهنه­کار سیاست ایران عبور کرده و به عنوان ششمین رییس­جمهور جمهوری اسلامی ایران معرفی گردد. در این دوره انتخابات، آقایان معین، کروبی و هاشمی؛ ادعای تقلب را مطرح کردند که با روشن شدن اشتباه بودن این مدعا، ادعای تقلب نیز در نطفه خفه شد.

بی شک عامل پیروزی احمدی­نژاد در مقابل رقبای بزرگ خویش، عواملی چون ناامیدی مردم از احزاب اصلاحات و کارگزاران، دادن شعارهایی چون مبارزه با فساد اقتصادی و رفع بیکاری و رسیدگی به محرومین و ساده­زیستی وی و علی­الخصوص شعار عدالت تشکیل می­دهد.

احمدی­نژاد در دوران خود برای اولین بار، سفرهای استانی را بصورت جدی به راه انداخت. از دیگر اقدامات وی می­توان به سهام عدالت، پرداخت یارانه نقدی، مسکن مهر، سهمیه­بندی بنزین و ... را نام برد. او در زمینه فناوری­های هسته­ای، ماهواره­ای، نانو­­، سلول­های بنیادین و ... نیز با حمایت­ها و برنامه­های جدی خود، پیشرفت­های چشمگیری را به ارمغار آورد. او همچنین در سیاست خارجی نیز گفتمان جدیدی را غالب کرد و آن گفتمان استکبارستیزی و مقاومت بود. اما عده­ای سیاست احمدی­نژاد را سیاست مقابله به مثل در برابر سیاست­های آمریکا خواندند و معتقدند همانگونه که آمریکا سعی در نفوذ در مناطق نزدیک به ایران برای فشار بیشتر بود، احمدی­نژاد نیز در کشورهای آمریکای جنوبی همین سیاست را دنبال کرد. اما فارغ از همه­ی این اوصاف، احمدی­نژاد به رابطه با غرب و دول اروپایی پشت پا زد و به رابطه با کشورهایی جدید روی آورد.

اما انقلابات احمدی­نژاد فقط خارج از کشور را شامل نشد. در داخل نیز او توانست با حجم بالای سفرهای استانی و رسیدگی هر چه تمام به وضع محرومین و روستاییان، اعتماد و حمایت اکثریت مردم ایران را کسب کند و این حمایت و اعتماد را پشتوانه انتخابات دوره دهم ریاست­جمهوری قرار دهد. به گونه­ای که با وجود هجمه­ی رسانه­ها و مطبوعات داخلی و خارجی و متحدشدن کاندیداهای شرکت­کننده در این دوره هم نتوانست مانع از انتخاب مجدد وی گردد.

اما جریان موسوم به جریان سبز، از چندین ماه قبل از برگزاری انتخابات، سناریوی القای تقلب و براندازی نظام را در زهن خود ساخته و پرداخته بودند و درست پس از اعلام پیروزی احمدی­نژاد، میرحسین موسوی خود را برنده انتخابات اعلام کرد و نتایج حاصله را تقلب اعلام کرده و از حامیان خود خواست که به خیابان­ها بریزند و با اعتراض، حق نداشته خود را پس بگیرند. در این فرآیند احمدی­نژاد نیز با سخنان خود، آتش فتنه را شعله­ور ساخت، هنگامی که معترضین را خس و خاشاک نامید. سرحلقه­های فتنه­گران بر این موج ایجاد شده توسط احمدی­نژاد سوار شدند و قریب به 8 سال، ایران را عرصه تاخت­وتاز خود قرار دادند. فتنه­ای که سخنان امام خامنه­ای در نمازجمعه 29 خرداد نیز نتوانست آتش آن را خاموش کند تا آنکه هتک حرمت فتنه­گران به عاشورای حسینی، منجر به ایجاد سیل خروشان مردم بصیر در 9دی و برچیده شدن بساط فتنه و فتنه­گر شد. اگر نبود مدیریت و تدبیر حکیمانه امام خامنه­ای، شاید اتفاقات دیگری رخ می­داد و این سکان­داری ایشان بود که گذاشت دفع به حداقل و جذب به حداکثر خود برسد.

اما احمدی­نژاد دوره دوم ریاست­جمهوری خود را بسیار متفاوت از دوره اول خود شروع کرد. او طی اقدامی اسفندیار رحیم مشایی را به معاونت اولی خود منصوب کرد که با مخالفت رهبری در تاریخ 27/4/88 روبرو شد. اما او این حکم ولایی را نپذیرفت و در آزمون ولایت که قبولی در آن شرط قبولی سایر آزمونهاست، مردود گردید و در مقابل این حکم، خانه­نشینی را انتخاب کرد ولی پس از آنکه نتیجه نگرفت، مشایی را به عنوان رییس­دفتر خود معرفی کرد و بر مخالفت با رهبری اصرار و پافشاری کرد. همین امر موجبات اختلافات بعدی وی با وزرا و مجلس شورای اسلامی شد. به گونه­ای بی­سابقه­ترین تعداد عزل و نصب­ها را در این دوره شاهدیم. همچنین در هیچ دوره­ای، اختلافات شدید بین مجلس و دولت را تا این حد شاهد نبوده­ایم. او حتی در اواخر دوران ریاست­جمهوری خود، دم از مذاکره می­زد و خواهان رجوع به کدخدای دهکده جهانی بود که البته فرصت این کار را پیدا نکرد و تنها مسیر را برای دولت بعدی هموار کرد.

در پایان اگر بخواهیم انتقادات اساسی وارد بر دوران احمدی­نژاد را بیان کنیم در عناوین زیر خلاصه می­گردد:

عدم تبعیت محض از رهبری نفوذ جریان غیر خط امام و رهبری و یا انحرافی در اندیشه­ و اعمال وی و دولت وی عزل و نصب­های احساسی و بسیار زیاد علنی کردن اختلافات موجود بین قوا انهدام سازمان بودجه و برنامه تصمیم­گیری­های غیرکارشناسی و تحمیل هزینه­های مادی و معنوی و فرهنگی به جامعه و کشور و ... .